Magnety na nečistoty pleti

Mydlo na hĺbkové čistenie pleti s aktívnym uhlím a kefka na pleť.
3. mája 2022 0 Comments

Čierne bodky, akné, vyrážky či odumreté kožné bunky vo forme šupiniek. Aj to môžu byť dôsledky nedostatočného či nesprávneho čistenia pleti. Zanesené póry nie sú len estetickou záležitosťou – v póroch sa hromadia nečistoty, ktoré je potrebné dôkladne povyťahovať, aby pleť mohla „dýchať“ a netvorili sa zápaly kože. Našťastie, príroda je bohatá a poskytuje mnohé efektívne riešenia. V našom blogu vám ukážeme, ktoré prírodné zložky sú naozajstné magnety na nečistoty pleti.

Aktívne uhlie

Žiadny nováčik na scéne prírodných liečivých látok. Všetci o ňom vieme, že je pohlcovač toxínov (čierne uhlie sa nám automaticky spája s pomocou pri tráviacich problémoch a detoxom – uhlie „pohlcuje všetko zlé“). Kedysi živočíšne uhlie, ktoré vznikalo pri spaľovaní zvieracích kostí. V súčasnosti aktívne uhlie, ktoré vzniká zahrievaním dreva, rašeliny, bambusu či kokosových škrupín – zložiek bohatých na uhlík.

Aktívne uhlie v kozmetike slúži na hĺbkové čistenie pleti.
Aktívne kokosové uhlie má schopnosť absorbovať až 200-násobok svojej vlastnej hmotnosti.

V našich Mydlove produktoch používame kokosové aktívne uhlie, ktoré má vďaka svojej pórovitej štruktúre veľmi dobrú absorpčnú schopnosť. Viaže na seba baktérie, mastnotu, chemikálie a rôzne nečistoty – pomáha dostať tieto mikročastice na povrch pokožky, čím sa uľahčuje ich odstránenie.

Kokosové aktívne uhlie je mäkká, vysoko pórovitá látka vyrobená ohrievaním škrupín kokosového orecha pri obmedzenom množstve vzduchu a za prítomnosti plynu. Výroba aktívneho uhlia prebieha pri veľmi vysokých teplotách (až 6 000 °C), čím sa látka „aktivuje“. Znamená to, že uhlie si v priebehu tohto procesu vytvorí množstvo vnútorných priestorov – pórov.

Íl – zelený, marocký a ružový

Ďalší pán na holenie, teda vlastne páni. Majú trošičku odlišné zloženie, textúru a vlastnosti. Pochádzajú však z jednej rodiny, ich účinky sú veľmi podobné. Všetky pôsobia exfoliačne – ako jemný píling, vďaka čomu dokážu odstrániť „usadeniny“ v póroch. Práve tie majú totiž veľakrát za následok upchávanie pórov, množenie baktérií a vznik zápalov kože.

Kozmetické prípravky s ílom sa hodia pre normálnu, zmiešanú a mastnú pleť. Íl podporuje cirkuláciu krvi v pokožke, má veľmi dobré čistiace schopnosti, pleť zjemňuje a regeneruje. Pomáha eliminovať nedokonalosti pleti ako vyrážky, akné či čierne bodky. Čo sa týka vlasovej pokožky, íl veľmi dobre absorbuje prebytočný maz, toxíny a nečistoty, podráždenú vlasovú pokožku dokáže upokojiť. Taktiež pomáha pri problémoch s lupinami.

→ Mydlove tip: produkty s obsahom ílu môžu pokožku vysušovať, a to v prípade, že nie sú vhodne namiešané. Mydlove ílové produkty majú pomer jednotlivých látok vyrovnaný – obsahujú dostatok hydratačných a vyživujúcich zložiek. Pokožku hĺbkovo vyčistia, zároveň jej dodajú aj potrebnú výživu, ostane jemná a vláčna.

V našich Mydlove produktoch nájdete:

  1. Francúzsky zelený íl Montmorillonite – kráľ zelených ílov, tento prívlastok si vyslúžil vďaka svojej čistote, kvalite a vysokej absorpcii. Je známy ako najjemnejší zo zelených ílov, vďaka svojej textúre jemne odstraňuje nečistoty a šupinky z pleti. Svoju farbu si získal hlavne vďaka oxidom železa a ďalším zložkám ako horčík, draslík, vápnik, sodík a kremík.
  2. Marocký íl – čistí póry telovej i vlasovej pokožky do hĺbky. Obsahuje množstvo prospešných látok ako horčík, vápnik, draslík, železo atď., má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Podporuje cirkuláciu krvi v pokožke.
  3. Ružový íl zložený z ílov illite a kaolín (bieleho a červeného ílu) – označovaný aj ako „superjemný“. Čistí, rozjasňuje a zjemňuje, je ideálny pre citlivú, podráždenú a detskú pokožku.

Síra

Nevoňavá, ale veľmi účinná látka, ktorá dokáže veci! Síra pôsobí priamo v póroch, má silné protiplesňové, antibakteriálne a keratolytické vlastnosti (odstraňuje odumreté bunky). Patrí medzi top zložky kozmetických produktov, venovali sme jej preto celý náš predchádzajúci blog.

Soľ – himalájska, morská

Ružová himalájska a morská soľ pôsobia na pokožku veľmi podobne – dezinfikujú kožné póry a zabraňujú ich zanášaniu nečistotami a mazom, pôsobia antibakteriálne. Soľ má jemne abrazívny účinok, pokožka je po použití mydla s obsahom soli jemnejšia a hladšia. Okrem hĺbkového čistenia zaistí pleti aj prísun cenných minerálov.

Nakoľko soľné mydlá dokážu vyčistiť póry, eliminovať zápaly v pokožke a regulovať tvorbu kožného mazu, sú ako stvorené pre problematickú a aknóznu pleť.

Píling

Posledná z kategórií hĺbkových čističov pleti. Zatiaľ čo predchádzajúce zložky fungovali ako lapače na nečistoty vďaka svojmu zloženiu a vysoko absorpčným schopnostiam, píling funguje na inej báze. Čiastočky (mak, rozomleté kávové zrnká či ovsené vločky) pôsobia na pokožku abrazívne – ako mechanický píling.

Pílingové mydlá vedia byť veľmi užitočnými pomocníkmi v odstránení odumretých buniek a celkovom zjemnení a oživení pokožky. Avšak nepreháňajte to, príliš časté mechanické obrusovanie pokožky môže mať za následok narušenie jej prirodzenej rovnováhy, vysušenie či mechanické poškodenie. Nebojte sa ich používať, avšak s mierou.

→ Mydlove tip: mechanický píling tela i tváre je vhodné vykonávať cca 1× týždenne. Ostatné dni používajte mydlo, ktoré nie je pílingové. Takto zabezpečíte, že vaša pokožka bude zdravá, vďaka čistým pórom sa jej bude dobre „dýchať“, zároveň však pokožku nevysušíte a nenarušíte jej prirodzenú bariéru.

Zdroje

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15303787/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2904249/

https://www.mdpi.com/2079-9284/7/3/51/htm

https://www.jaad.org/article/S0190-9622(88)70079-1/fulltext

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0213911121002065?via%3Dihub

Páčil sa vám článok? Nechajte nám komentár.

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.