Sírne mydlo v kúpeľoch Hammam v Trenčianskych Tepliciach.

Síra v kozmetike

V hlavnej úlohe síra – prírodný minerál, liečiteľ mnohých ochorení a zložka viacerých termálnych prameňov na Slovensku. Jedna z top zložiek kozmetických prípravkov. Dokáže pokožku upokojiť, vyčistiť i odstrániť rôzne druhy kožných nedokonalostí. Poďme sa na ňu pozrieť bližšie!

Naša liečivá sírna kozmetika

Už v počiatku fungovania Mydlove sme vedeli, že sírna kozmetika má veľký potenciál vysporiadať sa s rôznymi kožnými ochoreniami a bude s istotou patriť do nášho portfólia. Vytvorili sme preto dva produkty s obsahom sírysírové mydlo a tuhý sírový šampón. Oba produkty obsahujú liečivú sírnu vodu z miestnych termálnych prameňov, ktorá má priaznivé účinky na problematickú a citlivú pokožku.

Kúpeľné mydlo a šampón sú jedny z najobľúbenejších Mydlove produktov – či už pre pravidelných používateľov, ktorí už spoznali ich silu alebo pre „sírnych nováčikov“, ktorých aktuálne trápi nejaký kožný problém. K vzniku alebo zhoršeniu kožných problémov veľakrát dochádza pri strese, zmenách klímy či hormonálnych výkyvoch. Síra pôsobí antisepticky, antibakteriálne a protizápalovo, pokožka je hladšia a upokojená.

V kúpeľnej liečbe sa tieto jej vlastnosti zúročujú pri liečení rôznych ochorení. Prírodná sírna termálna voda obsahuje vápnik, sodík, horčík, draslík, sírany a uhličitany – vďaka nim má preukázateľný analgetický účinok (zmierňuje bolesť), uvoľňuje svalové napätie a pomáha pri gynekologických a kožných problémoch.

Minerálna voda z Trenčianskych Teplíc sa tvorí hlboko pod povrchom, v Mydlove ju využívame na výrobu sírnych mydiel.
Minerálna voda z Trenčianskych Teplíc sa tvorí hlboko pod povrchom, je sadrovo-sírna, vápenato-horečnatá a jej celková mineralizácia dosahuje až 2900 mg/l.

Síra čistí kožné póry – odstraňuje odumreté bunky kože, ktoré môžu prispieť k upchatiu pórov a ničí baktérie spôsobujúce akné, vyrážky, ekzémy či iné zápaly kože. Svrbivú, začervenanú a podráždenú pokožku upokojuje. Dokáže regulovať tvorbu kožného mazu a podporuje syntézu kolagénu – bunky a tkanivá sa vďaka tomu rýchlejšie obnovujú. Pôsobí aj proti starnutiu pokožky, navracia jej elasticitu a vypína vrásky.

Je to vzácny minerál, ktorý sa stará o dobrú kondíciu pokožky, nechtov i vlasov. Kozmetika obsahujúca síru má svoju špecifickú arómu. Po použití sa však sírovodík odparí a vlasy ani pokožka po síre nie sú cítiť.

Sírne mydlo v kúpeľoch Hammam v Trenčianskych Tepliciach.
Síra znižuje množstvo drobných šupiniek na povrchu kože – koža je čistejšia, „lepšie sa jej dýcha“ vďaka odstráneniu odumretých kožných buniek.

Je vhodná pre citlivú pokožku malých detí i dospelých a pre ľudí s kožnými problémami:

  • atopický ekzém a ekzém z opotrebovania
  • seboroická dermatitída
  • kožné plesne, mykózy
  • psoriáza
  • akné
  • rosacea
  • presušená pokožka
  • chronické kožné ochorenia

Od Siny k Mydlove

V Mydlove sme nadviazali na mnohoročnú tradíciu výroby sírnych produktov. Nedalo sa inak, sme z Trenčianskych Teplíc a liečivé sírne pramene máme takpovediac priamo pod nosom. Navyše, ich priaznivé účinky na pokožku máme mnohokrát odskúšané, pracujeme so zložkou, ktorú dôverne poznáme.

Reklama na sírové mydlo Sina, ktorá pochádza z obdobia ČSR.
Sírové produkty Mydlove nadväzujú na históriu výroby sírového mydla Sina pochádzajúceho z Trenčianskych Teplíc (táto reklama pochádza z obdobia ČSR).

Názov Sina nesie aj termálny bazén vybudovaný v roku 1871, za čias majiteľa Šimona Sinu (syna Juraja Sinu). Zmodernizovaný a zväčšený bol na konci 20. rokov 20. storočia. Bazén Sina patrí medzi najvzácnejšie kúpeľné termálne bazény na Slovensku. Prečo? Ako jediný totiž ponúka liečivý kúpeľ v tzv. zrkadlisku – horúci prameň vyviera do bazéna priamo z prírodného termálneho zdroja.

Pohľadnica kúpele Trenčianske Teplice Hammam.
Pohľadnica zobrazuje liečebnú procedúru i prostredie, v ktorom sa termálny kúpeľ (bazén Sina) a následný odpočinok (Hammam) odohrávali. (Zdroj: Facebook Trenčianske Teplice-History II.)

Liečivé horúce kúpele

Kúpele v Trenčianskych Tepliciach majú naozaj zaujímavú históriu. Liečba sírnymi prameňmi v tomto meste siaha do dávnej minulosti, prvá zachovaná písomná zmienka pochádza z roku 1247. Tamojší obyvatelia postupne objavovali silu týchto termálnych prameňov a začali ich využívať pre ich liečivé vlastnosti. Síra sa tak stala teplickým prírodným pokladom, ktorý dokázal uzdravovať.

Reklama doktora Kramera na liečbu rôznych ochorení sírovými prameňmi.
Dobová reklama doktora Kramera (cca prelom 19. a 20. storočia) určená pre pacientov a záujemcov o liečbu chorôb ako napr. reumatizmus, dna, zápal sedacieho nervu, seknutie v chrbte, neuralgia, potenie, ochorenia kĺbov či kožné choroby. (Zdroj: Facebook Trenčianske Teplice-History II.)

Liečbu sírnymi prameňmi vyhľadávali predovšetkým pacienti s ochoreniami pohybového ústrojenstva, reumou a ľudia po úrazoch. Neskôr sa k tomu pridali aj kožné choroby a ochorenia tráviaceho ústrojenstva a nervovej sústavy.

Bahenný kúpeľ nôh u doktora Kramera.
Bahenný kúpeľ nôh v liečebnej miestnosti doktora Kramera – bahenné zábaly a obklady sírnym mineralizovaným bahnom tvoria aj v súčasnosti spoločne s termálnymi kúpeľmi dôležitú zložku komplexnej kúpeľnej liečby. (Zdroj: Facebook Trenčianske Teplice-History II.)

Kúpele v 19. storočí kúpil a následne i zmodernizoval Juraj Sina, v ich zveľaďovaní však pokračovali aj jeho deti. Syn Šimon rozšíril kúpeľný park a nechal postaviť hotel, jeho dcéra Ifigénia nechala v liečebnom dome pristavať Hammam (ten bol svojho času najdrahším kúpeľom v Trenčianskych Tepliciach).

Kúpele Hammam využívané v minulosti i v súčasnosti na liečbu sírnymi prameňmi.
Objekt Hammam postavený v maursko-arabskom štýle. (Zdroj: Facebook Trenčianske Teplice-History II.)

V súčasnosti je Hammam k dispozícii kúpeľným hosťom, ktorí si okrem účinkov termálnej vody chodia vychutnať aj orientálne prostredie s arkádami, zasklenými kopulami a bohatou výzdobou. Využíva sa na masáže a ako odpočiváreň po kúpeli v termálnom bazéne Sina. Hammam tvorí neoddeliteľnú súčasť architektúry Trenčianskych Teplíc a je architektonickým skvostom nielen na Slovensku, ale i v celej Európe.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *